Özgeçmiş

Reşat Sinanoğlu, 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamlayan Sinanoğlu, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde İşletme Lisans, Pazarlama Lisansüstü, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalında Doktora yaptı.

1984-2008 yılları arasında farklı dönemlerde Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinde lisansüstü programlarda Pazarlama, Yönetim Bilişim Sistemi ve Uluslararası İşletme Stratejileri dersleri verdi.

Profesyonel iş yaşamına 1981 yılında Koç Holding’in önde gelen bir şirketinde Merkez Satış Müdürü olarak başlayan Sinanoğlu, çeşitli kuruluşlarda Üst Kademe Yöneticilik, Genel Müdürlük, İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptı.

1998 yılında kurucusu olduğu dijital medya şirketini büyüterek 2010 yılında yabancı sermayeye devrini gerçekleştiren Sinanoğlu, iş yaşamıyla eşanlı 40’a yakın tanınmış sanayi ve ticaret kuruluşuna araştırma, eğitim ve yeniden yapılanma konularında danışmanlık yaptı.

1998-2005 yılları arasında Dünya Gazetesi “İşletme-Yönetim” sayfasında Köşe Yazarlığı yapan Sinanoğlu’nun bilimsel kongrelerde sunduğu tebliğleri, gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

“Dağıtım Kanalları Sisteminde İşbirliği ve Çatışma” ve “Yönetim Muhasebesi” bilgisayar yazılımı, Sinanoğlu’nun elektronik ortamda paylaştığı kitaplardır.

Sinanoğlu’nun, Mart 2004’de Dünya Yayıncılık tarafından “Yoksulluk Tuzağı”, Ekim 2011’de Beta Yayıncılık tarafından eş yazarı olduğu “21. Yüzyıl Kapitalizmi”, Mayıs 2015’de Türkmen Kitabevi tarafından “Verim Hedefli Yönetim” ve Mayıs 2019’da İkinci Adam Yayınevi tarafından “Kurumsal Performans Sistemi” isimli kitapları yayınlanmıştır.

Association of Cost and Executive Accountants in London üyesi olan ve bir süre Türkiye Fahri Temsilciliğini yapan Sinanoğlu, 2002-2005 yılları arasında KalDer Forum Hakem Kurulu üyeliği de yapmıştır.